Novinářka a fotografka je uznávanou reportérkou v „první linii“.
Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách. Začínala jako redaktorka MF Dnes a od roku 2004 působí na pozici šéfredaktorky časopisu Lidé a Země. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku.
Od roku 2010 také pravidelně jezdí do Afghánistánu. Zaměřuje se na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Své reportáže publikuje nejen v domovském časopise, ale spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Věnuje se také přednáškové činnosti.
V roce 2008 společně s Olgou Šilhovou založily občanské sdružení Femisphera, které se zaměřuje na dokumentování problematiky třetího světa, zejména na ženská témata. V rámci tohoto sdružení vznikl i projekt Kongo – Ukradené ženství, který se soustředil na problematiku masového znásilňování žen ve východní části Demokratické republiky Kongo sužované vleklým válečným konfliktem. V listopadu 2009 společně s Olgou uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V lednu 2010 odjela Lenka Klicperová na Haiti, postižené katastrofickým zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. V Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Iráku se setkala s příslušníky partyzánské guerillové (a teroristické) organizace PKK, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu) a řady televizních reportáží.
V roce 2010 v nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a niž volně navazuje Afrika v nás II. V roce 2015 vyšla kniha Islámskému státu na dostřel.
Datum aktualizace:
30.3.2023