S ničím nezaměnitelný, podmanivý nástroj často nachází svou hudební příležitost jako exotický doprovodný nástroj v nejrůznějších žánrech a svým silným charismatem si získává srdce posluchačů celého světa. Didgeridoo tak dnes můžeme slyšet v celé plejádě variací, od rytmických nástrojů po symfonický orchestr.

Výjimečné sólové předvedení možností hry na didgeridoo, jeho frekvenční rozsah a zapojení dalších rejstříkových fondů využitelných při hře na současné didgeridoo scéně snad nejosobitěji ztvárňuje český profesionální hráč Ondřej Smeykal.

Ondřej Smeykal svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále tak pro současné interprety představuje velkou výzvou. Svým pojetím tak vytvořil svou vlastní kategorii. Poukazuje na bohaté kreativní možnosti tohoto nástroje. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr.

Osobité kouzlo Smeykalova živého přednesu tak v nejednom posluchači budí silný dojem zastoupení většího počtu hráčů, případně použití playbacku a samplingu. Koncertní hra zcela prostá jakéhokoliv přednahrání nebo mixování částí skladeb je i zkušeným didgeridoo hráčům těžko pochopitelná a při živém zhlédnutí vystoupení v posluchači vyvolává často jen němý úžas.

V poslední dekádě brázdí Ondřej se svým sólovým projektem kluby Česka, Slovenska, Polska a Německa, Francie, Portugalska, Anglie, potkáte jej na festivalech napříč žánry doslova po celém světě. Jeho osobitý styl hry bychom mohli nazvat alternativním, výrazně dynamickým, vytvářejícím hudbu přesahující od ambientu až po taneční klubovou scénu. Patrné je silné zabarvení jeho bigbeatovou minulostí sahající do let 1995-96, kdy hostuje na CD australského didgeridooisty Iana Wooda pod názvem Pražské Snění a později s ním zakládá dnes již kultovní skupinu Wooden Toys.

V posledních letech se Ondřej soustřeďuje na mezinárodní spolupráci. Natáčí album s Jazem Colemanem [Killing Joke], hostuje na chystaném CD belgického projektu Tamboures de Bronx, studiově doplňuje nahrávky Garyho Lucase /ex cpt.Beefheart, natáčí unikátní ambietní CD s londýnským hráčem Bear Love na největší symfonický gong na světě, koncertuje s americkým průkopníkem didgeridoo - Stephenem Kentem/SF.

Speciální kategorií je Smeykalova padegogická, populizátorská a výtvarná činnost. Lektoruje jak předškolní děti, tak dospělé fanoušky didgeridoo (řada jeho studentů v řadě zemí se stala již osobitými umělci), vytváří interaktivní audiovizuální programy, experimentuje s designerem Bořkem Šípkem a vytváří české křišťálové didgeridoo. Aktuálně vydává sólovou desku, a rozvíjí nový taneční, organický projekt s českým perkusistou Pavlem Plánkou.

Především díky této umělecké versatilitě byl Ondřej Smeykal označen americkou organizací Didge Project jako jeden z nejlepších neaboriginských hráčů didgeridoo na světě.

Datum aktualizace:

21.3.2023

Australský domorodý nástroj didgeridoo zaznamenal v posledních desetiletí značný rozmach popularity.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Austrálie

Unikátně objevuje neprobádané oblasti hry na původní nástroj australských domorodců, digeridoo. Posouvá možností v komorním orchestru jednoho člověka.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení