Hynek Kmoníček

diplomat: ISLÁMSKÝ STÁT

Je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii. Do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky. Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl, jako člen ČSSD, z pozice náměstka odvolán a vyslán jako velvyslanec do Austrálie.

Do širšího povědomí české veřejnosti se zapsal především jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru, a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kde tehdy působil jako velvyslanec ČR.

Kmoníček je znám jako mediálně obratný a na veřejnosti často vystupující diplomat, který se nevyhýbá složitějším a citlivým případům. V minulosti se mimo jiné zabýval krizí okolo TV Nova, českými pašeráky drog, řešením protestů ortodoxní židovské komunity při stavebních pracích u židovského hřbitova ve Vladislavově ulici v Praze, reformou zpravodajských služeb apod.
V zahraničních médiích bylo jméno nejčastěji skloňováno ve spojitosti s možnou pražskou schůzkou teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem.
Od roku 1995 pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, zpočátku na odboru Blízkého východu a Afriky jako teritoriální rada pro země Perského zálivu a rada pro Izrael a Palestinu, v letech 1997 až 1999 jako ředitel odboru.

V roce 1999 pracoval jako vrchní ředitel sekce Asie, Afriky a Ameriky. V letech 1999–2001 zastával funkci náměstka ministra se specializací na mimoevropské země. V období 2001–2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku a mezi roky 2006–2009 pak velvyslancem České republiky v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a na Srí Lance.

Od roku 2009 do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro otázky právní a konzulární a aktuální politické otázky. Z postu náměstka byl pro členství v ČSSD odvolán ministrem Karlem Schwarzenbergem v 13. července 2010, v první den jeho nástupu do ministerské funkce. Ministr Schwarzenberg následně Kmoníčka nominoval na post velvyslance v Austrálii.

Do funkce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře jej prezident Miloš Zeman jmenoval 28. března 2013. Jedním z prvních Kmoníčkových úkolů v nové funkci bylo mediovat spory mezi Hradem a Ministerstvem zahraničních věcí ohledně jmenování velvyslanců.