Peter Hámor

horolezec

Slovenský horolezec původem z Popradu. S dvanácti výstupy na jedenáct osmitisícovek je nejúspěšnějším slovenským vysokohorským horolezcem. S vysokohorským lezením začal v roce 1986 v pohoří Pamír, když úspěšně vystoupil na Štít Korženěvské, a o dva roky později se neúspěšně pokoušel o Chan Tengri v pohoří Ťan-šan.

Po sametové revoluci začal lézt v Alpách, kde v roce 1993 vystoupil severní stěnou na Matternhorn a o dva roky později rovněž severní stěnou na Eiger. Roku 1996 se neúspěšně pokoušel o svou první osmitisícovku Lhotse a v roce 1998 vystoupil na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu s pomocí umělého kyslíku. Mezi lety 2000 a 2005 vystoupil jako první Slovák na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Poté soustředil svou pozornost opět do Himálájí a Karákóramu. V roce 2006 zdolal tři osmitisícovky - Čo Oju, Annapurnu a Broad Peak. V případě Annapurny a Broad Peaku šlo navíc o první úspěšný slovenský výstup na vrchol.

O rok později vystoupil spolu s Piotrem Morawskim a Josefem Kopoldem na vrchol deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat, později se tato trojice pokoušela ještě o K2, kde dosáhli výšky 8000 metrů. V následujícím roce vylezli s Morawskim během dvou týdnů na vrchol Gašerbrumu I a Gašerbrumu II. Roku 2008 se chtěli s Morawskim pokoušet o Dhaulágirí a Manáslu, avšak na Dhaulágirí Morawski zahynul. V roce 2010 vystoupil jako první člověk na světě podruhé na Annapurnu a o rok později dokázal zdolat i pátou nejvyšší horu světa Makalu. Roku 2012 dokázal během necelých 3 měsíců vystoupit na Kančendžengu a K2.