Miroslav Bobek

ředitel ZOO Praha

Miroslav Bobek (*1967) vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy. Téměř dvacet let působil v Českém rozhlase, kde mj. inicioval a vedl projekty Africká a Nová odysea či trochu jinou reality show Odhalení. Obdržel Medaili Vojty Náprstka za popularizaci vědy a „divokého Oscara“ na přehlídce Wildscreen. Ředitelem Zoo Praha je od začátku roku 2010.

Za jeho vedení se podařilo dosáhnout rekordní návštěvnosti, světových chovatelských úspěchů, rozvinout světově uznávané projekty na záchranu ohrožených druhů a mimo jiné uskutečnit letecké transporty koní Převalského do Mongolska.

CESTY ZA ZVÍŘATY

Ředitel pražské zoo absolvoval dobrodružné výpravy do divočiny, ale i diplomatická jednání, kde adrenalin nahrazuje společenská etiketa.  Zasvětí vás do zvířecí diplomacie i záchrany ohrožených druhů. V lednu 2013 vyjel v Kamerunu vůbec poprvé Toulavý autobus. Jeho cílem je svážet děti z pralesních oblastí do záchranných stanic, kde absolvují vzdělávací programy a setkají se tváří v tvář s gorilami. Jde o jeden z hlavních in situ projektů pražské zoologické zahrady, jejichž cílem je přispět k ochraně ohrožených druhů.

Další důležitou destinací pro Zoo Praha je Mongolsko. Zde se dlouhodobě věnuje záchraně koně Převalského před vyhubením a od roku 2011 sem každoročně uskutečňuje transporty těchto zvířat do volné přírody. Posledním útočištěm ohroženého gaviála indického je řeka Čambal a právě i tam směřuje už několik let pozornost a finanční pomoc pražské zoo.